IDENTIFIKUJTE SVOJ STIL ENTERIJERA
Pre nego što počnete bilo koji projektni dizajn, morate imati neku vrstu inspiracije. Ako ste potpuno svesni koji stil dizajna vas doslovno privlači, pronalaženje ideja bi trebalo biti prilično jednostavno. Međutim, ako niste, može biti teško da otkrijete i odakle da počnete. U tom slučaju, postoje pitanja: Koji je put do pronalaženja vašeg stila u dizajnu enterijera? I da li bismo pomoću nekoliko pitanja želeli da identifikujemo svoju estetiku? Od njih upravo i započinjemo ovu potragu za stilom.
Prošlost ili sadašnjost?
Ako gajite neku vezu sa prošlošću, možda ćete želeti da razmotrite:
Savremeni dizajn u prošlosti: Kada govorimo o savremenosti, tu se ne misli samo o našem vremenu u kojem živimo, već i o prošlosti. Mnogo elegantnih linija i njuh 60-ih čine estetski pogodak iz prošlosti koji se naziva savremenim stilom.
Tradicionalni stil: Tradicionalni dizajn je epitom ’starog sveta’. Klasične i uređene linije i udoban nameštaj vladaju enterijerom u ovom stilu.
Francuski stil: Dizajn ove zemlje je pun romantike. Njegov elegantno zakrivljeni nameštaj i bogati dekor podseća na raskošnost palata. Kao što vidimo na fotografijama, jako je autentičan i često ga primenjuju u izgradnji kuhinja.
Ako radije cenite sadašnjost, možda će vas privući:
Moderan stil: Kao što ime sugeriše, ultra-čiste linije i minimalizam su ključevi današnjih vrhunskih trendova u enterijeru.
Skadinavski: Korišćenjem toplog drveta i površinskih tepiha, skadinavski dizajn je spoj savremenog i rustičnog.
Eklektični dizajn: Definisan odbacivanjem tradicionalnih konvencija, eklektički dizajn nudi šansu da stvori svoju sopstvenu neformalnu estetiku slobonim izborom boja i materijala. Fotografije pokazuju da eklektični dizajn enterijera spaja nespojivo, gde se na neobičan način spajaju komadi različitih dizajna i boja, jedinstven onom ko ih uklapa.
Mnogo boja ili prijatna neutralnost?
Ako ste više za svetle, živahne boje, možda će vas privući:
Savremeni stil: Savremeni dizajn je pun smelih, zasićenih boja, kao što je zapaljena narandža, senf žuta i tamno plava boja.
Eklektičan: Kreiranje sopstvenog aspekta eklektičnog dizajn u osnovi znači da možete koristiti bilo koju mešavinu boja koja vam zapadne za oči.
Tradicionalni: Tradicionalni dizajn se odnosi na bogatstvo. Uključuje mnogo dubokih boja, kao što su crvene, plave i zelene boje, uz obaveznost umetničke obrade drveta kao glavnog materijala.
Ako se oslanjate na neutralnost, možda želite:
Moderan stil: Moderan izgled se obično gradi oko monohromatskih nijansi.
Skadinavski dizajn: Osnova skadinavske palete boja zasnovana je na beloj i sivoj boji. Ponekad se pojavljuju i suptilne boje poput roze i plave.
Primorski: Izrazito bela i boja peska su okosnice primorskog stila. Kao što pretpostavljate, plava je ovde dominantna boja naglaska.
Manje je više ili je više više?
Ako verujete da je manje više, onda ćete uživati u:
Savremenom dizajnu: Savremeni prostori imaju osećaj čistoće. Postoji tendencija da se nađu nekoliko dodataka i ukrasa, ali većina njih imaju određenu naprednu funkciju.
Modernom: Moderni dizajn jeste sve o minimalizmu i uključuje dosta negativnog prostora.
Skadinavskom: Skadinavci veruju u koncept ’toplina’ u prevodu sa danskog jezika, deo koji se usredsređuje na udobnost bez potražnje nekog vrhunca u eksperimentisanju. Dok tako naizgled jednostavan stil izgleda savršeno.
Ako ste fan ’više je više’ filozofije, pogledajte:
Eklektični dizajn: Kada sastavljate eklektični dizajn, važno je uravnotežiti prostor sa mnogo jedinstvenih dodataka, jer je on uglavnom pun različitih komada i boja.
Tradicionalni: Tradicionalni izgled je stvaranje osećaja udobnosti. Prostorije ovog stila imaju dosta ukrasa, obično reona ili komada sa istorijom.
Francuski: Stil francuskih zemalja su definisani bogatstvom. Zlato i vezovi predstavljaju u ovom stilu integraciju, pogotovo kada su komadi nameštaja u pitanju. Tvrda površina kreveta, nasloni i ivice umetnički napravljene od punog drveta daleko su prepoznatljivi u svetu.
Grad ili selo?
Ako se osećate kao kod kuće u gradu, više ćete voleti:
Savremeni: Savremeni dizajn može biti i iz prošlosti kada je on bio savremen u određeno vreme. Ovaj stil je uspeo da izdrži test vremena bez osećaja zastarelosti. Danas ga nazivamo elegantnim, ali prepoznatljivim iz starih vremena.
Skadinavski: Skadinavski izgled je rođak modernog dizajna. Prate iste principe sa evropskim obrtom.
Moderan dizajn: Gradovi su čvorišta za moderan dizajn i sveže ideje.
Ako biste radije bili u selu, možda će vas privući:
Francuski: Sve je u imenu. Francuski stilovi su varijacije evropske rustike.
Primorski dizajn: Stilovi primorja su dobar izbor za one koji uživaju da provode vreme na plaži. Prate ih, kao što gore spomenuli, plave, bele i pesak boje. Takođe, dosta prirodne svetlosti i topline koje podsećaju na leto i odmor.
Rustika: Kao što sugeriše ime, ovaj stil je izgrađen oko ideje življenja u planinskim kućama. Danas je to postao daleko poznat stil usled česte kombinacije rustike i modernog. Ovaj dizajn prati ogromna površina drveta kombinovana sa ostalim materijalima, poput bakra i metala, i upravo zbog toga ga često nazivaju i industrijskim dizajnom.