ZANIMLJIVI NAČINI UPOTREBE MERMERNIH PLOČA
Jedan od najstarijih materijala, mermer, korišćen za stvaranje velikih istorijskih građevina, statua i još mnogo toga, počeo je vremenom zalaziti u sve sfere u enterijeru. Postao je široko upotrebljiv u dekoraciji kuće, iako smo ga smatrali za gradivnim materijalom najviše primenjivanim za kuhinje, podove i stolove. Iako on možda nije prva stvar na koju pomislimo kada zamislimo bilo koji komad, mermer predstavlja zapravo jedan od najrasprostranjenijih građevinskih materijala u celom svetu. Ako tražite način da ostavite trajnu ocenu bilo kom posetiocu i povećate vrednost vašeg doma, morali biste zaista razmisliti o dizajniranju brojnih mermernih stvari u vašem enterijeru.


Mermer je materijal od kog sigurno možete očekivati izdržljivost i dugovečnost. Jako je poznat u svetu po izdržljivosti u bilo kojim vremenskim uslovima, ekstremnom suncu, kiši, vetru, snegu… Strukture koje su stare preko stotinu godina napravljene od mermera još uvek stoje do današnjeg dana, a izgledaju kao netaknute kako su bile i dizajnirane. Stoga ovaj materijal čini idealnim za različite aspekte kućne konstrukcije, a naročito funkcije unutar doma.


Njega možete naći u različitim nijansama i bojama i jedan je najprepoznatljivijih materijala na svetu. Iako postoji u velikom spektru boja, mermer formiran od najčistijih krečnjaka u beloj je boji i još uvek predstavlja jedan od onih koji odmah zapadne za oči. Daje blistav sjaj i glatku površinu pod raznim osvetljenjem, što ga čini idealnim za kuhinju, kupatilo i mnoge druge prostore u kući. Budući da je dostupan u nizu nijansi i gradijentima, javlja se u širokom spektru boja različitih senki, sa ovim materijalom sigurno nećete imati problema kada je uklapanje dizajna u pitanju.


Gvozdeni oksid u krečnjaku će proizvesti žutu, narandžastu, roze ili crvenu boju. Glineni minerali mogu proizvesti sive boje. Obilni bitumenski materijali mogu proizvesti tamno sivi sve do crnog mermera. Dok mermer koji sadrži serpentin često ima zelenu boju. Ono što je još zanimjivo znati u vezi sa ovim materijalom jeste da je sačinjen od kalcijum karbonata, što ga čini veoma efikasnim u neutralisanju kiselina. Jako čist mermer je često zdrobljen u prah namenjen da tako obrađen ukloni nečistoće. Crni mermer se takođe koristi za smanjivanje kiselina u zemljištu, nivoa kiseline tokova i kao materijal koji neutrališe kiseline u hemijskoj industriji. Zapravo, to je materijal koji ima mnogo više funkcija od same estetike.


Pošto je mermer toliko dugotrajan materijal otporan na ekstremne temperature, možete ga upotrebiti u elegantom okruženju kamina ne strahujući da će se pojaviti bilo kakva promena na njemu.


Takođe, isto važi i za vlagu i vodu na koju je ovaj materijal bez ikakvih obrada otporan, zbog čega se često koristi u oblaganju kupatila, ali i komada poput lavaboa, sudopera, radnih ploče i ostalo.


Ako ne želite da brinete o habanju stepenica koje dolazi često od drvenih materijala, kao i ispuštanje zvukova poput škripe, mermer ne samo da ostavlja snažan i jak utisak, već je i odličan materijal kada je funkcionalnost u pitanju. Ne postoji nijedan nedostatak koji bi se dobrom izgradnjom pokazao na njemu kada su stepenice u pitanju.


Mermer je jako upotrebljiv materijal za sve sitne stvari koje su potrebne svakom domu, naročito kada su u pitanju posude za kuhinju ili elementi za kupatila poput čaše za četkice, stalak za sapun i ostalo.


Obično se koristi kao gradivni element za veće strukture, međutim odiše elegancijom sitnim detaljima poput vaza za cveće ili saksija.


Može se čak koristiti i za ostavu za šminku ili biti upotrebljen za izgradnju neobičnih, zanimljivih lančića, narukvica i ostalog nakita.


Ako imate neki zaostali komad mermerne ploče, a palo vam je na pamet da obradujete voljenu osobu doručkom u krevet, samo je problem jer ne znate na čemu da ga poslužite, ugradnjom držača dobićete predivan stočić za krevet koji će sigurno večno trajati. Samom karakteristikom mermernih boja, nepotrebno je dodatno ukrašavati bilo koji komad izgrađen od mermera, jer je kao takav već stvoren za upotrebu.


Sve više dizajnera pronalaze načine da uvrste sve vrste materijala u modu, nezavisno od njegove namene, naginjući ka stvaranju univerzalnosti. Tako je i ovaj materijal koji je namenjen prvenstveno za enterijer i eksterijer, našao primenu i u modi. Možda nismo imali prilike da vidimo neke komade poput ručnog sata u čiju izgradnju spada upravo mermer, dok su zidni satovi nešto poznatiji komad koji možemo videti u pojedinim domovima. Ono što je potrebno istaći jeste to da on svojim prirodnim šarama ne daje prostor za dodatnim ulepšavanjem ili ukrašavanjem drugim materijalima ili elementima. U većini slučajeva je sam po sebi dovoljan.


Razni stolovi za dnevni boravak, police, stočići za spavaće sobe mogu biti izgrađeni od mermerne ploče. Ljudi ga najčešće biraju zbog njegove izuzetne moći elegantnog izgleda koju on daje, ali i izdržljivosti.


Mermer zbog svojih prirodnih karakteristika nijansi i šara često predstavlja umetnost, međutim verovatno nam nikad nije palo na pamet da ga upotrebimo upravo u te svrhe – kao umetnički komad poput zidne slike. Na ovoj fotografiji vidimo sofisticirano uklapanje sivih vijuga mermera sa garniturom, ujedno se stapajući sa belom zidnom podlogom.


Kada je rasveta u pitanju, još uvek postoje materijali koji nisu našli primenu za to, ali to definitivno nije mermer. Iako često za dobar izgled mermeru nije potreban nijedan dodatan materijal, kombinacija drveta i mermera predstavlja savršen spoj u estetici kada je enterijer u pitanju. Uglavnom se za takvu sinergiju odlučujemo u kuhinji koja je često izgrađena od drveta, ali je radna ploča od mermera, tako je moguće spojiti ova dva materijala i kada su lampe u pitanju.

